Fashion Optics - Optyk Kraków Ruczaj

Porady

Układ optyczny okularów, jest przedłużeniem układu optycznego oka. Dobrze dobrana oprawa warunkuje odpowiednie wmontowanie szkieł. Jakość twojego widzenia jest zależna od wielu elementów.Nasi optycy i asystenci wiedzą jak je dopasować.

foto-2

Dobierając oprawę bierzemy pod uwagę:

 • rozstaw oczu
 • przeznaczenie okularów
 • rodzaj szkieł
 • modę
 • estetykę
 • fizjonomię twarzy
 • styl życia
 • podatność na uczulenia

Zasady użytkowania i pielęgnacji soczewek okularowych

Jeśli chcesz cieszyć się swoimi okularami przez długi czas, musisz pamiętać o właściwych zasadach użytkowania, przechowywania oraz pielęgnacji Twoich soczewek okularowych. Stosując się do kilku prostych reguł unikniesz przyspieszonego starzenia i niszczenia się szkieł oraz powłok antyrefleksyjnych.

Zasady użytkowania

 1. Nigdy nie kładź okularów soczewkami do podłoża. Pomimo stosowania szeregu warstw utwardzających (chroniących zarówno soczewkę jak i znajdujące się na niej powłoki) zawsze istnieje ryzyko, iż przy kontakcie z twardym i chropowatym podłożem może dojść do powstania zarysowań.
 2. Nie narażaj swoich okularów na kontakt z wysokimi temperaturami (powyżej 60 st. C), gdyż może to prowadzić do uszkodzenia powłok antyrefleksyjnych. Z tego też względu pamiętaj, aby przed wejściem do sauny ściągać okulary (nagrzane oprawki mogą się dodatkowo odkształcić lub nawet poparzyć twarz). Z tych samych względów nie zostawiaj okularów na desce rozdzielczej w samochodzie w upalne dni.
 3. Okulary zawsze ściągaj i zakładaj oburącz. Jest to szczególnie ważne w przypadku okularów bezramkowych (typu patent), gdyż może prowadzić do pękania szkieł w miejscach nawiercenia otworów oraz być powodem odkształcania się oprawy.
 4. Nieużywane okulary przechowuj zawsze w możliwie najtwardszym etui.
 5. Wszelkiego rodzaju regulację okularów (eliminację luzów, doginanie zauszników, dokręcanie śrubek) najlepiej powierzyć wykwalifikowanemu optykowi okularowemu.

Zasady pielęgnacji

 1. Do pielęgnacji soczewek najlepiej używać profesjonalnych akcesoriów (płyny i chusteczki do czyszczenia), które możesz niedrogo kupić w każdym zakładzie optycznym.
 2. Dopuszcza się mycie soczewek przy użyciu delikatnych detergentów (mydło, płyn do naczyń). Unikać jednak należy silnych substancji chemicznych (np. aceton), które mogą doprowadzić do nieodwracalnych zniszczeń materiału z którego wykonano soczewki.
 3. Soczewki należy czyścić suchą, czystą oraz przechowywaną w zamkniętym opakowaniu (np. w etui) szmatką. Stosowanie zabrudzonych pyłkami lub ziarenkami piasku chusteczek (np. przechowywanych w kieszeni spodni lub w torebce) może prowadzić do powstania zarysowań powierzchni soczewki.